Esmaül Hüsna Nedir

Esmaül Hüsna Nedir

Arapça'da -isim- kelimesinin çoğulu olan -esmâ- ile -güzel, en güzel- anlamına gelen -hüsnâ- kelimeleriyle oluşan -esmâül hüsnâ- terimi Kur'ân-ı Kerîm ve Hadis-i şerîflerde Allah-ü Teala'ya nisbet edilen isimleri ifade eder.

Allah' ın 99 ismi vardır. Her kim bu isimleri sayarsa, anlarsa, ezberlerse cennete girer. Hz. Muhammed (SAV)

(SAV) ; sallallahu aleyhi ve sellem ' dir, bu salavatin açilimi ise Allah' ın selamı O'nun (peygamberimiz hz. Muhammed Mustafa'nin) üzerine olsun demektir.

Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde "Allah'in doksan dokuz -yüzden bir eksik- ismi vardır. Kim bunları ezberlerse Cennet'e girer." diye beyan edip ardından, bu İsimleri saymıştır. Bu 99 özel İsim'in hepsine birden ESMA'ÜL-HÜSNA (Ki -İsimlerin en güzelleri- demektir) denir.

Peygamber aleyhisselam bize, dualarimizda Allah'imizin bu GÜZEL ISIMLERINE yer vermemizi siddetle tavsiye etmiş , bunun dualarımızın kabulüne vesile olacağını beyan etmiştir . Bu tavsiyeyi emir şeklinde Kur'an-ı Kerim'de de görüyoruz: "En güzel isimler Allah' ındır. O halde O'na o güzel İsimlerle dua edin...Araf suresi/Ayet 180" . İşte bu nedenle Müslümanlar, dualarına mesela Allah' ımızın 99 özel İsminden RAB ismini kullanarak "Yâ Rabb'i" veya Allah' ımızın RAHMAN ve RAHIM isimlerini kullanarak "BismillahirRAHMANirRAHIM" diye başlarlar. Ve duanin içinde de mesela günahlarinin affedilmesini istiyorlarsa Allah' ımızın o konuyla ilgili ismini duaya eklerler.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !